Haber Expo

Marketlerde Naylon Poşet Devri Sona Eriyor

 Eskiden alışverişlerde naylon poşetler yerine doğal ürünler olan bez torba, file ve kese kağıdı kullanılıyordu. Günümüzde ise durum oldukça farklı. Artık bakkaldan markete kadar pek çok yerde alışveriş yapıldığında naylon poşetler kullanılıyor. Ancak bu ürünlerin hem çevre hem de insan sağlığına ciddi zararları mevcut. Ciddiye alınmadığı takdirde insan vücudunda ve çevrede geri dönüşümü olmayan hasarlar […]

25 Eylül 2017 - 20:42 'de eklendi ve 398 kez görüntülendi.

Marketlerde Naylon Poşet Devri Sona Eriyor

 Eskiden alışverişlerde naylon poşetler yerine doğal ürünler olan bez torba, file ve kese kağıdı kullanılıyordu. Günümüzde ise durum oldukça farklı. Artık bakkaldan markete kadar pek çok yerde alışveriş yapıldığında naylon poşetler kullanılıyor. Ancak bu ürünlerin hem çevre hem de insan sağlığına ciddi zararları mevcut.

Ciddiye alınmadığı takdirde insan vücudunda ve çevrede geri dönüşümü olmayan hasarlar bırakabilen naylon poşetleri hayatımızdan tamamen çıkarmak oldukça zor bir iş gibi görünüyor. Ucuza mal edilen bu poşetler mutlaka her eve giriyor ancak bu pek çok hastalığa davetiye çıkarılması anlamına gelebilir. Zira bu ürünler sağlıksız olmalarının yanı sıra doğada da çok geç yok oluyor.

Naylon poşet kullanımında nasıl önlemler alınabilir?

Naylon poşetlerin zararlarını azaltmak için bazı önlemler alınabilir. Elbette bu kullanımı tamamen yok etmek şu an için neredeyse imkansız. Ancak daha az poşet kullanarak önlem alınabilir. Bunun yanı sıra alışverişten sonra ürünleri hemen poşetten çıkararak poşeti çöpe atmak da güzel bir önlem olacaktır. Bez çanta ve kese kağıdı gibi ürünlere yönelmek de naylon poşet kullanımını azaltacak seçenekler olacaktır. Son olarak çevreye de zarar vermemek adına naylon poşetlerin geri dönüşümünün son derece önemli olduğunu belirtelim.


Ülkemizde naylon poşet kullanımı 1980li yılların sonunda başladı. Bu yepyeni alışkanlık bir uygarlık göstergesi olarak kabul edildi ve her geçen gün daha da yaygın hale geldi. Bugün dünyada her yıl 500 milyar ila 1 trilyon naylon poşet kullanıldığı söyleniyor. Ancak ülkeler gitgide daha bilinçli hale geliyor ve yavaş yavaş naylon poşet kullanımı yasaklanıyor.

Şu anda Meksika’da naylon poşet kullanımı yasaklanmış durumda. Aynı zamanda Hindistan’da da bu yasak geçerli ve Hindistan bu yasak konusunda lider diyebiliriz. Elbette bu yasağın uygulanması konusunda bazı sorunlar meydana geldi. Ancak zaman içerisinde bu düzenin yerine oturacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de de naylon poşet kullanımına yasak geliyor!

Dünyanın pek çok noktasında yasaklanan ya da ücretli hale getirilen naylon poşetler ülkemizde de yakın zamanda tamamen yasaklanacak. Alışverişlerde file ve bez torba kullanımını yaygın hale getirmek istediklerini belirten TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek bu şekilde insan sağlığına ve çevreye yararlı bir adım atıldığını söyledi. Bu kararın insanlar ve çevre için son derece yerinde bir karar olduğunu söylemek mümkün.

Bu noktada alışverişlerinizde nasıl ürünler kullanacağınızı düşünüyorsanız sizin için bez çanta ya da diğer adı ile bez poşet şüphesiz ki mükemmel bir seçenek olacaktır. Bu şekilde alışverişlerinizi daha sağlıklı bir hale getirmeniz mümkün olabilir. Dilerseniz Netpak ürünlerinden anında yararlanarak kendinize bir ya da daha fazla alışveriş torbası alabilirsiniz. Aynı zamanda toptan da satış imkanına sahipsiniz. Hemen netpakambalaj.com adresinden bez torbalara ulaşabilirsiniz.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER