Haber Expo

Uyanınca Ağızda Oluşan Acı Tat ve Koku

 Uyanınca ağız kokusu çekenler ve ağzında acı bir tat oluşanlar, dikat! Ağızda acı tat oluşumunun ve ağız kokusunun çok farklı sebepleri vardır. Bu haberimizde sizler için bu konuyu araştırdık.Ağız içinde kimi zaman herhangi bir rahatsızlık olmamasına rağmen dilde ve ağız boşluğunda hissedilen yanma ya da acı hissi, ağızda acımsı tat olarak ifade edilir. Özelikle uyandıktan […]

04 Eylül 2017 - 21:32 'de eklendi ve 1336 kez görüntülendi.

Uyanınca Ağızda Oluşan Acı Tat ve Koku

 Uyanınca ağız kokusu çekenler ve ağzında acı bir tat oluşanlar, dikat! Ağızda acı tat oluşumunun ve ağız kokusunun çok farklı sebepleri vardır. Bu haberimizde sizler için bu konuyu araştırdık.Ağız içinde kimi zaman herhangi bir rahatsızlık olmamasına rağmen dilde ve ağız boşluğunda hissedilen yanma ya da acı hissi, ağızda acımsı tat olarak ifade edilir. Özelikle uyandıktan sonra ağızda acımsı tat daha fazla hissedilir. Kimi zaman bu tat diş fırçaladıktan sonra ya da gargara yaptıktan sonra dahi geçmeyebilir.

Sabahları ağızda acı tat oluşmasının en yaygın nedenlerinden biri sigara içmektir. Sigara içenlerin sıklıkla karşılaştığı bu sorun kimi zaman kimyasal zehirlenmelerden, nörolojik düzensizliklerden veya otoimnün hastalıklardan dolayı da meydana gelebiliyor.

Yemek yerken ya da konuşurken bilinçsiz olarak dilin ısırılması, sıcak yemeklerden dolayı dilin yanması, toksin veya böcek ilacı içeren sebzelerin yenmesi, kullandığımız ilaçların ağızda acı tat bırakması, burun ya da boğazdan geçirilen bir operasyonun olması, diş teli ya da benzeri şeyler kullanılması yine farkında olmadığımız ama ağzımızda oluşan acı tadın diğer sebeplerindendir.

Diğer yaygın sebepleri ise, hamilelik, diş etlerinde oluşan bakteriler, ağızdan nefes alıp vermek, vücudun susuz kalması ve ağız kuruluğu, yetersiz gıda alımı gibi gibi sorunlardır. Birçok ilaçta ağızda acı ve metalik bir tat bırakan yan etkilere rastlamak mümkündür. Bunu tespit etmek için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ağzımızda oluşan acı tat hiç beklemediğimiz sebeplerden dolayı da karşımıza çıkmış olabilir. Dişlerde oluşan iltihap, burunda oluşan polipler, tükürük bezlerimizin iltihap kapması, üst solunum yolu enfeksiyonları, kusma veya mide asidinin ağza gelmesi, vücuttaki B12 vitamini ve çinko eksikliği, yüz felci ve otoimnün hastalığının türleri ”sabahları ağzım zehir gibi” şikâyetinizin ciddi ama bilmediğiniz sebeplerindendir.


Ağızdaki acı tatla beraber dudaklarda yanma ve dilde şişme, yutkunurken zorlanma, nefes darlığı ve hırıltı, bilinç kaybı gibi durumlar söz konusu ise acilen doktora başvurulmasında fayda vardır.

Ağız İçi Enfeksiyonları

Ağız içinde oluşan enfeksiyonlar ağızda acı tat hissedilmesine neden olur.

Sigara İçmek

Ağızda acımsı tat sigara içen kişilerde daha çok görülmektedir. Sigara ağızda acımsı bir tat hissedilmesine neden olur.

Alerjiler

Kişiden kişiye alerjilerin nedeni farklı olsa da genelde aynı sonuçları doğururlar. Alerjiler burun tıkanıklığına yol açar ve ağızda acımsı tatların hissedilmesine neden olur.

Vitamin Eksikliği

Normalde alınması gereken vitaminlerin gün içinde yeterince alınamaması durumunda ağızda acımsı tat oluşabilmektedir. Özellikle B12 vitamini ve çinko eksikliğinde daha çok görülür.

Tükürük Bezleri Rahatsızlıkları

Tükürük bezlerinin iltihaplanması ya da enfeksiyon kapması sonucunda ağızda acımsı tat oluşabilmektedir.

Hamilelik

Hamile kadınlarda ağızda zaman zaman acımsı tat hissedilebilmektedir.

Sinir Sistemi Rahatsızlıkları

Bir takım sinir sistemi rahatsızlıkları ağızdaki kokuyu tetikleyebilir. Ayrıca sinir sistemi bozuklukları olan kişilerin ağzında acımsı tat daha çok görülür.

Ağızda Acımsı Tat Nasıl Geçer?

  • Diş Fırçalamak: Günde en az 2 kere düzenli bir şekilde dişlerin fırçalanması ağızda oluşan acımsı tadın oluşumunu engeller.
  • Gargara yapmak: Ağzı gün içinde suyla 30 saniye kadar çalkalamak ağızdaki acımsı tadı engeller.
  • Meyve Tüketmek: Meyve ve sebzelerin tüketimi, vücuttaki salya üretimini tetikler ve ağızdaki acımsı tat engellenir.

Eğer ağızdaki acı tat bu yöntemlere rağmen geçmiyor ya da azalmıyorsa tehlike arz edebileceğinden doktora gidilmesi gerekebilir. Özellikle ağızda acımsı tat ile beraber şaşkınlık, yüz felci, konuşmada zorlanma,mide bulantısı, kusma, dudaklarda ve dilde şişme gibi rahatsızlıklar görülüyorsa derhal doktora başvurulmalıdır.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER