Haber Expo

Lise veya Ön Lisans Mezunu Ebe ve Hemşire Alımı Yapılmayacak

 Sağlık personeli atama beklerken atamalarla ilgili yeni bir açıklama geldi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş bir son dakika açıklaması yaptı. Sistemde bulunmayan ve özel sektörde de iş bulamayan 100 bin sağlık personelin olduğunu dile getiren Gümüş, bu rakamların iyi koordine edilmemesi durumunda Türkiye’de gelecekte işsiz sağlık personeli sayısının artacağını ifade etti. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK […]

11 Mayıs 2017 - 17:25 'de eklendi ve 4252 kez görüntülendi.

Lise veya Ön Lisans Mezunu Ebe ve Hemşire Alımı Yapılmayacak

 Sağlık personeli atama beklerken atamalarla ilgili yeni bir açıklama geldi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş bir son dakika açıklaması yaptı. Sistemde bulunmayan ve özel sektörde de iş bulamayan 100 bin sağlık personelin olduğunu dile getiren Gümüş, bu rakamların iyi koordine edilmemesi durumunda Türkiye’de gelecekte işsiz sağlık personeli sayısının artacağını ifade etti. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK ile görüştüklerini aktaran Gümüş, sağlık alanındaki mesleklerin yeniden tanımlanması için çalıştıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığının ve YÖK’ün, kadroları Sağlık Bakanlığına sormadan kendine göre veremeyeceğinin altını çizen Eyüp Gümüş, devletin ihtiyacı doğrultusunda bu personellerin eğitimlerinin yapılacağını kaydetti.


“Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’le kurduğumuz komisyonla hem meslekleri yeniden tanımlıyoruz hem de mevcut meslek oranlarını ve sayılarını yeniden çalışıyoruz. Bakanlık olarak biz lise mezunu, önlisans mezunu hemşire, ebe almamaya çalışacağız. Lisans mezunu olmasını istiyoruz. Uzaktan erişimle lisans almalarını sağlayacağız. Onları da sisteme dahil edeceğiz. Sağlıkta personel kalitemiz ve insan gücü kaynağımızın da nitelikli hale gelmesini sağlamamız gerekiyor.”

12 bin 500 kişilik sağlık personeli atamasının Mayıs ayı içerisinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ilanının yapılacağı en geç Haziran ayında atamaların tamamlanacağını düşünüyoruz. 12 bin 500 sağlık ataması için özellikle atama zamanı açıklaması bekleniyor. ÖSYM ile birlikte Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili eş zamanlı duyuru yapması beklenmekte.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER