Haber Expo

Kar Körlüğe Sebep Olabilir İşte Belirtileri ve Korunma Yolları

 Geçtiğimiz yıllara oranla oldukça fazla kar yağışı alan ülkemizin ilerleyen günlerde de yağış almaya devam edeceği tahmin ediliyor. Ülkemizin büyük bir bölümünde etkili olan kar yağışlarıyla birlikte uzmanlar tarafından kar körlüğüne dair uyarılar da yapılmaya başlandı. Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda kar ve buz yansımalarının insan gözünde zararlara yol açabileceğini belirtiyor. Özellikle karlı kaplı zemin araç kullananların, […]

02 Ocak 2017 - 16:31 'de eklendi ve 442 kez görüntülendi.

Kar Körlüğe Sebep Olabilir İşte Belirtileri ve Korunma Yolları

 Geçtiğimiz yıllara oranla oldukça fazla kar yağışı alan ülkemizin ilerleyen günlerde de yağış almaya devam edeceği tahmin ediliyor. Ülkemizin büyük bir bölümünde etkili olan kar yağışlarıyla birlikte uzmanlar tarafından kar körlüğüne dair uyarılar da yapılmaya başlandı.

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda kar ve buz yansımalarının insan gözünde zararlara yol açabileceğini belirtiyor. Özellikle karlı kaplı zemin araç kullananların, kayak yapanların ve kar üzerinde yürüyen kişilerin daha çok zarar görebileceğinin altı çizilirken, önlem alınmaması durumunda kar körlüğüne de sebep olabileceğine dikkat çekiliyor.


Kar Körlüğünün Belirtileri

  • 8 ile 12 saat içerisinde özellikle ışığa karşı gözde aşırı hassasiyet
  • Gözün kuruması
  • Göz içerisinde kum tanesi hissi
  • Batma ve yanma
  • Sürekli sulanma

Kar körlüğünden etkilenmemek için alınabilecek en etkili önlemin ultraviyole özelliğe sahip güneş gözlüklerinin kullanılması olduğu belirtiliyor. Gözlüğün bulunmaması durumunda sıklıkla koyu renkli yerlere bakılmasının da oldukça etkili olacağı ifade ediliyor. Özellikle açık renkli gözlere sahip olanların risk altında bulunduğu da dikkat çekilen noktalar arasında yer alıyor.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER