Haber Expo

Trafik Sigortasına Hasarsızlık İndirimi Geldi

 Zorunlu trafik sigortasında ücret farklıkığı ve yüksek sigorta ücretleri tartışılıyordu. Bu tartışmalar sonucu havuz sistemi dönemi başladı.Zorunlu trafik sigortasında hasar frekansı yüksek araç grupları için yeni bir sistem geliştirilerek “Riskli Sigortalılar Havuzu” kurulması ve uygulamasını düzenleyen yönetmelik değişikliği yayımlandı. Hazine Müsteşarlığının “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali̇ Sorumluluk Si̇gortasında Tari̇fe Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeli̇kte Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına […]

12 Temmuz 2017 - 9:56 'de eklendi ve 934 kez görüntülendi.

Trafik Sigortasına Hasarsızlık İndirimi Geldi

 Zorunlu trafik sigortasında ücret farklıkığı ve yüksek sigorta ücretleri tartışılıyordu. Bu tartışmalar sonucu havuz sistemi dönemi başladı.Zorunlu trafik sigortasında hasar frekansı yüksek araç grupları için yeni bir sistem geliştirilerek “Riskli Sigortalılar Havuzu” kurulması ve uygulamasını düzenleyen yönetmelik değişikliği yayımlandı.

Hazine Müsteşarlığının “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali̇ Sorumluluk Si̇gortasında Tari̇fe Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeli̇kte Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇ği” Resmi Gazete’de yayımlandı.


Yeni sisteme göre kaza durumunda hasarın %50 si havuzdan karşılanacak. Diğer kısmı da ödenen sigorta ücretine göre belirlenecek. Havuz kapsamındaki taksi, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici türündeki araç gruplarında hasarsızlık prim indirim oranları da yeniden belirlendi.

Buna göre kaza yapmayan taksi, minibüs, otobüs, kamyon sürücülerindeki (basamak 7) indirim oranı yüzde 45 yerine yüzde 30 olacak. Hasar riski düşük 6’ncı basamaktaki gruba uygulanan prim indirim oranı yüzde 30 yerine yüzde 20, 5’inci basamaktaki gruba uygulanan prim indirim oranı ise yüzde 15 yerine yüzde 10 olarak uygulanacak.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER