Haber Expo

Sahur Ne Zamana Kadar Yapılır ?

 Müslüman alemi için önemli ibadetler arasında yer alan oruç için sahur ne zamana kadar yapılır, Sahur yemeği ne zamana kadar yenir ?. Diyanet bilgileride içeren araştırmamızı yazımızın  devamında okuyabilirsiniz. Ünlü İslam alimlerinde Buhari ve Müslim’in İbni Mes’ud Radiyallâhu Anhtan anlattıklarına göre, Peygamber efendimiz, “fecr-i sâdık”ı anlatırken, “O, enlemesine görülen aydınlıktır, uzunlamasına görülen değildir” buyurdu. (Buhari, Ezân: 13, […]

21 Mayıs 2016 - 1:12 'de eklendi ve 1173 kez görüntülendi.

Sahur Ne Zamana Kadar Yapılır ?

 Müslüman alemi için önemli ibadetler arasında yer alan oruç için sahur ne zamana kadar yapılır, Sahur yemeği ne zamana kadar yenir ?. Diyanet bilgileride içeren araştırmamızı yazımızın  devamında okuyabilirsiniz.


Ünlü İslam alimlerinde Buhari ve Müslim’in İbni Mes’ud Radiyallâhu Anhtan anlattıklarına göre, Peygamber efendimiz, “fecr-i sâdık”ı anlatırken, “O, enlemesine görülen aydınlıktır, uzunlamasına görülen değildir” buyurdu. (Buhari, Ezân: 13, Talâk: 24, Haberu’l-Vâhid: 1; Müslim, Sıyâm: 40) Fecir, tan yeri demektir. Sahurun bittiği ve sabah namazının kılınabileceği zamanı bildirir. Fecr-i kâzip (yalancı fecir), sabaha karşı ufukta uzunlamasına, dikey olarak görülen ve fakat az bir süre belli olan hafif bir aydınlıktır. Bu aydınlık kaybolur, 20-25 dakika sonra fecr-i sâdık (doğru fecir) girer. Bu sefer enlemesine, yatay olarak ufuk çizgisi boyunca bir aydınlık belirir. Bu aydınlığa aynı zamanda “tan yerinin ağarması” da denir.

Bunlardan da anlaşılacağı üzere, gökte görülen bu hafif aydınlığa itibar edilmemesini önermektedir. Takvimlerde yer alan ve “imsak” olarak kabul gören vakit, fecr-i sadık’ın girmesidir. Fecr-i sadık’ın girdiği esnada sabah ezanı okunur.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER