Haber Expo

Yeni Ehliyet Değişiminde Adım Adım Yapılacaklar

 Yeni ehliyet sistemi 1 yıldan uzun süredir yürürlükte. ehliyet yenileme işlemleri 1 Ocak 2016’dan beridir yapılıyor. 31 Aralık 2020’ye kadar herkesin ehliyetini yenilemesi gerekiyor. 1 Ocak 2016’dan sonra ehliyet alanların ise yenileme işlemi yapmasına gerek yok. Peki ya ehliyet yenilerken hangi adımlar takip edilmeli? Yeni Ehliyetler İçin Neler Gerekli? 2 adet biyometrik fotoğraf Sağlık raporu […]

16 Şubat 2017 - 1:40 'de eklendi ve 789 kez görüntülendi.

Yeni Ehliyet Değişiminde Adım Adım Yapılacaklar

 Yeni ehliyet sistemi 1 yıldan uzun süredir yürürlükte. ehliyet yenileme işlemleri 1 Ocak 2016’dan beridir yapılıyor. 31 Aralık 2020’ye kadar herkesin ehliyetini yenilemesi gerekiyor. 1 Ocak 2016’dan sonra ehliyet alanların ise yenileme işlemi yapmasına gerek yok. Peki ya ehliyet yenilerken hangi adımlar takip edilmeli?

Yeni Ehliyetler İçin Neler Gerekli?

  1. 2 adet biyometrik fotoğraf
  2. Sağlık raporu
  3. Eski ehliyet
  4. Kimlik ya da pasaport
  5. Belirtilen bankalara yapılmış 15 TL’lik ödeme dekontu
  6. Parmak izi
  7. Kan grubu belgesi

Ehliet-217x300Biyometrik fotoğraf fotoğrafçılarda ortalama olarak 20-30 TL fiyat etiketi ile çekiliyor. Sağlık raporu ise devlet hastanelerinden alınabilmektedir. Sağlık raporu ağır vastılarda her 5 yılda bir, hafif vasıtalarda her 10 yılda bir yenilenmelidir. Yeni ehliyetin basılması ve kağıt masrafları için gerekli olan 15 TL ise anlaşmalı bankalardan yatırılabiliyor. Parmak izi emniyette veriliyor. Kan gurubunun yazılı olduğu belge ise sağlık ocaklarından alınabiliyor. Eski ehliyetinde kan gurubu yazılı olan ikişilerin kan grubunu yeniden belgelemesine gerek yoktur.

Ehliyet yenileme işlemleri için öncelikle tüm belgelerin hazır olması gerekir. Sonra ise Trafik Tescil Şubesine başvurmak gerekiyor. Parmak izi işlemi geremediği zamanlarda başvuru işlemi yarım saat civarında sürmektedir. Yenilenen ehliyet ise 15 gün içerisinde posta yolu ile elinize ulaşacaktır. Postalar PTT tarafından adrese teslim edilmektedir. Bu yüzden de sadece ehliyet sahibi teslim alabilir.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER