Haber Expo

Standartlara Uygun Plakalarda Bunlara Dikkat Ediliyor, Uymayanlara Ceza Yazılıyor

 Araç plakalarının belirli bir kuralının olduğu herkes tarafından bilinmekte ama yaptırımının olmaması sebebiyle dikkat çekici plakalar kullanılmaktaydı. Yapılan yeni düzenleme ile plakaların standartlara uygun olmaması ağır kusur sayılarak trafikten men edilmesine kadar varan cezalara neden oldu. Peki plakaların standartları nelerdir?Standartlara Uygun Olmayan Plakalar Nasıl Anlaşılır, detaylar haberimizde… Plakaların harf büyüklüğü, kalınlığı takılacak yeri ve rengi […]

12 Haziran 2017 - 1:09 'de eklendi ve 1206 kez görüntülendi.

Standartlara Uygun Plakalarda Bunlara Dikkat Ediliyor, Uymayanlara Ceza Yazılıyor

 Araç plakalarının belirli bir kuralının olduğu herkes tarafından bilinmekte ama yaptırımının olmaması sebebiyle dikkat çekici plakalar kullanılmaktaydı. Yapılan yeni düzenleme ile plakaların standartlara uygun olmaması ağır kusur sayılarak trafikten men edilmesine kadar varan cezalara neden oldu. Peki plakaların standartları nelerdir?Standartlara Uygun Olmayan Plakalar Nasıl Anlaşılır, detaylar haberimizde…

Plakaların harf büyüklüğü, kalınlığı takılacak yeri ve rengi gibi detaylar mevzuat ile belirlenmiştir. Bu standartlara uymama ise muayenelerde ağır kusur olarak saptanırken trafik çevirmelerinde ise ceza ile sonuçlanmaktadır. Özellikle plakalarda şu hususlara dikkat edilmektedir.

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.763 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.


Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.191 Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır.

Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 427 Türk Lirası idari para cezası verilir 7 gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 876 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilir.

Yukarıda bazı cezaları verdiğimiz standart dışı plakalarda özellikle plakanın kalınlığını değiştiren cam kaplama plakalar, plakaların farklı okunmasına sebep olan rakam veya f-harflar arasına gelen vidalar nedeniyle ceza yeme olasılığınız oldukça büyük. Bu gibi durumlar plakalarınızda mevcutsa plaka değiştirme işlemine vakit ayırmanızı öneririz.

 


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER