Haber Expo

Parlamenter Sistemden Başkanlık Sistemine Doğru

 Yürütmenin yasama kontrolünde olduğu parlamenter sistemine geçişimizin ardından demokratikleşme hız kazandı ve bu güne kadar da bizi yönetecekleri seçimle göreve getirir duruma geldik. Parlamenter hükümet sistemi yasama ve yürütme kuvvetlerinin bir birinden ayrılması ama bu ayrılığın yumuşak bir şekilde olduğu hükümet sistemidir. Parlamenter sistemde bir kişi hem yürütmede hemde yasamda görev alabilir. Yasama ile yürütmedeki ayrılığın […]

18 Ekim 2016 - 16:23 'de eklendi ve 1121 kez görüntülendi.

Parlamenter Sistemden Başkanlık Sistemine Doğru

 Yürütmenin yasama kontrolünde olduğu parlamenter sistemine geçişimizin ardından demokratikleşme hız kazandı ve bu güne kadar da bizi yönetecekleri seçimle göreve getirir duruma geldik. Parlamenter hükümet sistemi yasama ve yürütme kuvvetlerinin bir birinden ayrılması ama bu ayrılığın yumuşak bir şekilde olduğu hükümet sistemidir. Parlamenter sistemde bir kişi hem yürütmede hemde yasamda görev alabilir. Yasama ile yürütmedeki ayrılığın sert olmaması sebebiyle hükümet kuruluşunda güven oyu gereklidir.


Geçtiğimiz yıl tartışılan ve bu yıl da tekrar gündeme gelen ve ileride de büyük ihtimalle geçiş yapacağımız başkanlık sisteminde ise yasama ile yürütmenin ayrılığı parlamenter sistemdeki gibi yumuşak değildir. Katı bir şekilde ayrılmış yasama ile yürütmede yasamanın yürütmeyi feshetme yetkisi de yoktur. Sert bir şekilde ayrılmış yasama ve yürütmede hükümet kurulması için güven oyuna ihtiyaç duyulmaz.

Parlamenter sistemde bir kişi hem yasama hem de yürütmede olabilirken başkanlık sisteminde bunun da önüne geçilmiştir. Temelde yasama ile yürütmenin katı bir şekilde ayrılması da bunun asıl nedenidir.

Başkanlık sistemi, hükumet başkanının devlet başkanı olduğu Cumhuriyet rejiminde kullanılan bir yönetim şeklidir.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER