Haber Expo

Cam Filmi Nasıl Sökülür? Cam Filmleri Yasaklandı, Araca Zarar Vermeden Cam Filmi Sökme

 Cam filmi takılan araçların cam filmlerini kaldırmaları gerekiyor zira cam filmleri yasaklandı. Yasağa uymamanın cezası ise 206 TL.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapıldı. Buna göre, cam filmi ve […]

23 Ekim 2017 - 18:16 'de eklendi ve 814 kez görüntülendi.

Cam Filmi Nasıl Sökülür? Cam Filmleri Yasaklandı, Araca Zarar Vermeden Cam Filmi Sökme

 Cam filmi takılan araçların cam filmlerini kaldırmaları gerekiyor zira cam filmleri yasaklandı. Yasağa uymamanın cezası ise 206 TL.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapıldı. Buna göre, cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. maddesi esas alınacak.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddesi ise “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükmünü içeriyor.

Cam Filmi Nasıl Sökülür? Araca Zarar Vermeden Cam Filmi Sökme

ARaçların ön camına film taktırmak zaten yasak. Buna rağmen açık renkli cam filmi çektirenler bu filmleri kaldırtmak için de en az taktırmada verdikleri para kadar ücret ödeyecekler. Peki evde cam filmleri nasıl kaldırılır? Araçlardan cam filmini nasıl çıkartabiliriz?


Cam filmi sökerken aşağıdaki adımları dikkatli ve sabırlı bir şekilde takip edebilirsiniz.

 • Araç cam filmleri aracın iç bölgesinden cama özel sıvısı ile yapıştırılır ve havası alındıktan sonra güneş ışığı ile vakumlanarak kalıcı hale gelir.
 • Bu aşamayı tersten takip ederek araca zarar vermeden cam filmlerini kaldırmak mümkün.
 • Öncelikle cam filmini bir kaç defa iç bölgeden ıslak bir bezle silelim.
 • Dış bölgeden sıcak bir su ile camları temizleyelim.
 • Köşe bölgelerden cam filmini kaldırabileceğimiz bir bölge ayarlayalım. Hafif bir şekilde kaldırabiliriz.
 • Bu aşamaları sıcak bir ortamda gerçekleştirerk daha iyi sonuç alabilirsiniz.
 • Saç kurutma makinesi yardımıyla cam filminin kenar bölgesini kaldırmayı deneyebiliriz ya da spatula ile cama zarar vermeden kaldıracağımız tırnak bölgeyi oluşturalım.
 • Kaldırdığımız bölgeden yavaş yavaş filmi kaldırmaya başlayalım.
 • Filmin kalkmadığı bölgelerde köpüklü su ve saç kurutma makinesi ile bölgenin yumuşamasını sağlayabiliriz.
 • Filmler söküldükten sonra cam sabunlu su ile silinmeli, camda kalan yapıştırıcı artıkları için yine cam sil, kolonya gibi temizleyiciler kullanabiliriz.
 • Bu işlemler sırasında suyun aracın istenmeyen bölümlerine sızmasını engellemek için gerekli önlemler alınmalıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • ferhat ;

  Arkadaşlar çok paralar ödemek yerine kendiniz kaldırın bence. benim kullandığım yöntem; İşleme başlamadan önce arka camı önden ve arkadan camsil ile güzelce sildim. Siyah çöp poşetini cam ebatında kestim. Cama daha sonra içten camsil ve limon sosu sıktım. Çöp poşetini cama yapıştırdım. Aracımı güneşin altında üç saat beklettim. Sonra poşeti çıkardım ve başladım cam filmini sökmeye. Yavaş yavaş ve çapraz bir şekilde söktüm. Cam filmini sökerken çok pis bir koku çıktı. O koku da cam filmini yapıştırırken kullanılan yapıştırıcıdan geliyormuş. Cam filmini çıkardıktan sonra camda yapıştırıcının lekeleri kaldı. Elime tinerli bezi aldım ve güzelce tekrar camı sildim. Sırf bu cam filmi yüzünden dikiz aynasını kullanmıyordum. Şimdi çok güzel oldu Allah’a şükür. Denemek isteyen herkes gönül rahatlığı ile deneyebilir bence. Rezistanslarda hiçbir sıkıntı yok.

  23 Ekim 2017 18:19