Haber Expo

Başkanlık Sistemi Referanduma Gidecek

 Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş için yapılan görüşmelerde MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin olumlu tutumları başkanlık sistemi için referandum tarihinin de netleşmesine ortam sağladı. Yeni anayasa çalışmaları ile birlikte daha önce de görüşülen ama anlaşma sağlanamayan başkanlık sisteminde tekrar yapılan görüşmeler bu sisteme kapıları araladı. Partisinin ‘başkanlık sistemi’ kararını “Millete görüş sormakta sakınca yok. Biz millete […]

18 Ekim 2016 - 16:32 'de eklendi ve 1497 kez görüntülendi.

Başkanlık Sistemi Referanduma Gidecek

 Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş için yapılan görüşmelerde MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin olumlu tutumları başkanlık sistemi için referandum tarihinin de netleşmesine ortam sağladı. Yeni anayasa çalışmaları ile birlikte daha önce de görüşülen ama anlaşma sağlanamayan başkanlık sisteminde tekrar yapılan görüşmeler bu sisteme kapıları araladı.


Partisinin ‘başkanlık sistemi’ kararını “Millete görüş sormakta sakınca yok. Biz millete gitmekten korkmayız” sözleriyle açıklayan Bahçeli, “MHP parlamenter sistemin devamından yanadır” sözleriyle başkanlık sistei için referanduma gidileceğinin sinyalini de verdi.

MHP’nin Oyları Neden Gerekli? Meclis başkanı oy kullanamayacağından Ak Parti’nin mecliste 316 sandalyesi bulunmakta. Başkanlık sisteminin referanduma gitmesi için de en az 330 gerekli. Ak Parti’nin başkanlık sistemi için ihtiyaç duyduğu bu 14 sandalyenin MHP’den gelmesi bekleniyor.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER