Haber Expo

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısının Tamamını Alabilirsiniz

 2017 yılından itibaren kamu ve özel sektör çalışanlarından 45 yaş altı herkese BES zorunlu hale geliyor. BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi ile aylık olarak yatırılan paraya devlet %25’e kadar destek sağlıyor. 1 Ocak 2017’den itibaren kamu ve özel sektör çalışanları otomatik olarak BES’e geçmiş olacak. 2017’den sonra çalışanlar zorunlu olarak geçiş yapsa da iki ay […]

25 Ekim 2016 - 20:08 'de eklendi ve 1893 kez görüntülendi.

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısının Tamamını Alabilirsiniz

 2017 yılından itibaren kamu ve özel sektör çalışanlarından 45 yaş altı herkese BES zorunlu hale geliyor. BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi ile aylık olarak yatırılan paraya devlet %25’e kadar destek sağlıyor. 1 Ocak 2017’den itibaren kamu ve özel sektör çalışanları otomatik olarak BES’e geçmiş olacak.

2017’den sonra çalışanlar zorunlu olarak geçiş yapsa da iki ay sonra ödenen paraların tamamını alarak Bireysel emeklilik sisteminden ayrılış yapabilme imkanı sağlanıyor. Bununla birlikte kesilen paraların birikmesi ve devlet desteği ile birlikte BES daha avantajlı olarak gözüküyor.


Devlet Katkısı Aşama Aşama Alınabiliyor

BES’te devlet katkısınının tamamını alabilmek için emeklilik gerekiyor. Emekli olduğunuzda Bireysel Emeklilik sisteminde biriktirmiş olduğunuz paraya %25 Devlet desteği de sağlanarak ister ay ay isterse de peşin olarak paranızı geri alabiliyorsunuz. Bunun haricinde devlet desteğinin belirli zamanlarda belirli yüzdesini de almaya hak kazanabiliyorsunuz. 3 ila 6 yıl arasında çıkanlar devlet katkısındaki birikimlerinin yüzde 15’ini, 6 ila 10 yıl arasında çıkanlar yüzde 35’ini, 10 yılı tamamlayanlar yüzde 60’ını alabiliyor.

İkinci Bireysel Emeklilik de Mümkün

2017’de zorunlu olarak BES yaptırılanlar isterlerse cayma haklarını kullanarak sistemden çıkış yapabilecek ve ödedikleri parayı geri alabilecekler. Cayma hakkını kullanmayanlar ise ek 1000 TL ile birlikte BES’e devam edecek. Hali hazırda Bireysel Emekliliği olanlar isterlerse ikincisine de devam edebilecek.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER