Haber Expo

TEOG Sınavı Kalktı, Bu yıl TEOG Yok

 TEOG sınavı ile ilgili yapılan yorumlar değerlendirildiğinde bu yıl TEOG’un uygulanmayacağı yeni geliştirilen sisteme göre değerlendirmeler yapılacağı açıkça belli. TEOG sınavının kaldırılmasına ilişkin süreç nasıl başlamışt? Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başbakanımızla görüştük. TEOG’un kaldırılması için harekete geçtik. Mutabakatımız oluştu. Hemen bu adımın atılması mümkün. Liseler Milli Eğitim Bakanlığı’nın kontrolünde kendi sınavlarını yapar” ifadelerini kullandı. Sayın Başbakan ile bu […]

17 Eylül 2017 - 16:13 'de eklendi ve 671 kez görüntülendi.

TEOG Sınavı Kalktı, Bu yıl TEOG Yok

 TEOG sınavı ile ilgili yapılan yorumlar değerlendirildiğinde bu yıl TEOG’un uygulanmayacağı yeni geliştirilen sisteme göre değerlendirmeler yapılacağı açıkça belli. TEOG sınavının kaldırılmasına ilişkin süreç nasıl başlamışt? Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başbakanımızla görüştük. TEOG’un kaldırılması için harekete geçtik. Mutabakatımız oluştu. Hemen bu adımın atılması mümkün. Liseler Milli Eğitim Bakanlığı’nın kontrolünde kendi sınavlarını yapar” ifadelerini kullandı.

Sayın Başbakan ile bu konuyu dün etraflıca görüştük.Uygulamaya girmesi konusunda bir mani yok. Hemen bu adımın atılması mümkün, sayın başbakanla mütabakatımız da oluştu. Temenni ediyorum ki hemen süratle bunu ülke gündeminden çıkarmak, düşürmek, tüm aileleri yavrularımızı rahatlatacaktır.

Bizim bir defa bu konuyu gündemimizden çıkarırken çocuklarımızın daha çok okul derslerine yönlemlerinin önünü açmamız çok daha isabetli olacaktır. Okullardaki atılacak adımlardır, gidecekleri liselere yönelik, gidecekleri liselerde yapılacak adımlara yönelik atılacak adımlardır. Liseler Milli Eğitim Bakanlığı’nın kontrolünde kendi sınavlarını yapar.


TEOG Kaltı mı, Teog ne zaman kalkıyor, 2017 Yılında teog var mı, Teog’un yerine hangi sistem gelecek. Teog ile ilgili tüm güncel ve son dakika bilgileri burada. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “TEOG’u artık yanlış buluyorum, kaldırılması lazım” şeklindeki çıkışının ardından, liselere geçiş sisteminde 15 senenin içinde 6. kez değişikliğe hazırlanılıyor. Erdoğan’ın sözlerinin ardından Milli eğitim Bakanlığı’nda (MEB) hummalı bir çalışma başlatıldı. Aslında geçen yıldan itibaren TEOG’da yapılması planlanan değişiklikler bulunuyordu ancak “sınavsız” bir geçiş için henüz erken olduğu düşünülüyordu. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre Erdoğan’ın açıklaması ile çalışmalar bu yönde sürdürülecek. TEOG’un önceden beri sınavsız geçişin bir başlangıcı olarak planlandığını söyleyen yetkililerden alınan bilgiye göre, TEOG yerine planlanan liselere geçiş sistemi şöyle olacak:

İşte yeni sistem

Artık merkezi sınav olmayacak. Öğrencinin ilköğretimde geçirdiği 8 yılın başarı ortalaması ile bir performans notu elde edilecek. Yani öğrencinin başarısında okulda kendi öğretmenlerinin yaptığı sınavlar esas olarak değerlendirilecek. Öğrencilerin performans notlarına katıldıkları sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler de etki edecek. İzledikleri tiyatro oyunları, opera, bale gibi aktiviteler, çaldıkları enstrumanlar, katıldıkları spor aktiviteleri, devam ettikleri sanat ve spor kursları da belli bir katsayı hesabına göre öğrencilere ek puan getirecek. 8 yıllık eğitimin sonunda ortaya çıkan puanlarla öğrenci, gitmek istediği liseye göre tercih yapacak. Liseler ise kendi puanlarını kendileri belirleyip ilan edecek.

Bakanlık yetkilileri insanların kafasındaki “bütün okullarda aynı notlandırmanın yapılmayacağına yönelik inancın” ise doğru olmadığını, bu tip bir problemin istisna olabileceğini kaydediyor.

 


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER