Haber Expo

TEOG Puanı Hesaplama Artık Çok Kolay

 TEOG sınavlarının ardından liselere yerleşmek için 8.sınıftan mezun olan öğrencilerin merakla beklediği YEP puanı ile birlikte TEOG puanları hesaplanırken derslerden yapılan doğru sayıları oldukça etkilidir. TEOG sınavlarının aynı zamanda yazılı notlarınız olduğunu unutmayın. Matematik, Türkçe, Fenve Teknoloji ve İngilizce derslerinde 2.yazılı; İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin de ilk yazılı […]

08 Haziran 2017 - 0:21 'de eklendi ve 283 kez görüntülendi.

TEOG Puanı Hesaplama Artık Çok Kolay

 TEOG sınavlarının ardından liselere yerleşmek için 8.sınıftan mezun olan öğrencilerin merakla beklediği YEP puanı ile birlikte TEOG puanları hesaplanırken derslerden yapılan doğru sayıları oldukça etkilidir.

TEOG sınavlarının aynı zamanda yazılı notlarınız olduğunu unutmayın. Matematik, Türkçe, Fenve Teknoloji ve İngilizce derslerinde 2.yazılı; İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin de ilk yazılı notu TEOG sınavında bu derslerden yaptığınız doğru sayısının 5 ile çarpılmasıyla bulunur. Bu yüzden TEOG puan hesaplamada yukarıdaki iki hesaplamayı sizler için aktif hale getirdik. İsterseniz doğru sayılarınızı kullanarak isterseniz de bu doğru sayılarına karşılık gelen puanlarınızı kullanarak TEOG PUAN HESAPLAMAsı yapabilirsiniz.

” TEOG Puan Hesaplama “yapmak için tıklayınız.


Yerleştirmeye Esas Puan liselere yerleşmek için kullanacağınız tercih puanınızdır. Bu puanın hesabında TEOG-1 ve TEOG 2 notunuzla birlikte 6,7 ve 8.sınıf başarı ortalamanızın da etkili olduğunu unutmayın. Bununla birlikte TEOG derslerinden Matematik, Fen ve Teknoloji ile Türkçe derslerinin katsayıları diğer üç dersin 2 katı olduğu için bu derslere daha çok önem gösterin.

TEOG-1 ve TEOG-2 puanı merkezi sınavlardaki başarınız gösteren puan türleridir. YEP puanınıza etki eder. Okuldan alacağınız puandan etkilenmez ve 700 üzerinden puanlandırılır. Liselere yerleşmede kullanacağınız puan türü YEP tir.

YEP: Yerleştirmeye Esas Puan – Yerleştirmeye esas puan liseleri tercih yaparken kullanacağınız puandır. 500 üzerinden hesaplanan YEP puanı TEOG-1 ve TEOG-2 puanlarınızın ortalaması ve okul puanı ile oluşur. TEOG puanlarınızın yüksek olması YEP puanınızı da yükseltecektir. YEP puanı hesaplanırken sadece TEOG puanları değil okul puanı da kullanıldığı için 6,7 ve 8.sınıf yılsonu ortalamalarınız da elde ettiğiniz puanda etkilidir.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER