Haber Expo

Liselere Yerleşmede Yeni Sistem

 Cumhurbaşkanı tarafından TEOG kaldırılmalı açıklaması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nda hareketli dakikalar yaşandı. TEOG sisteminin kaldırılması, liselere yerleşmede yeni sistemin planlanması gibi önemli başlıklar üzerinde çalışmalar devam ediyor. TEOG sınavının bu yıl büyük ihtimalle uygulanmayacağı düşünülüyor. Bunun yerine her lisenin kendi sınavını kendi yapması yönünde bir çalışma düşünülüyor. Liselere yerleşmede kullanılacak yeni sistemle ilgili çalışmalar devam […]

17 Eylül 2017 - 12:58 'de eklendi ve 199 kez görüntülendi.

Liselere Yerleşmede Yeni Sistem

 Cumhurbaşkanı tarafından TEOG kaldırılmalı açıklaması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nda hareketli dakikalar yaşandı. TEOG sisteminin kaldırılması, liselere yerleşmede yeni sistemin planlanması gibi önemli başlıklar üzerinde çalışmalar devam ediyor. TEOG sınavının bu yıl büyük ihtimalle uygulanmayacağı düşünülüyor. Bunun yerine her lisenin kendi sınavını kendi yapması yönünde bir çalışma düşünülüyor.

Liselere yerleşmede kullanılacak yeni sistemle ilgili çalışmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları dikkate alınarak farklı sistemler düşünülüyor.


Her Lise Kendi Sınavını Yapabilir

Her lisenin kendi sınavını yapabilmesi binlerce lise var, hangi gün hangi sınava girilecek şeklinde düşüncelere neden olabilir. Liselerin kendi sınavını yapması şu manaya da geliyor olabilir. Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Mesleki Liseler gibi lise türlerine göre 3-4 sınava tabi tutularak öğrencilerin bu lise türlerinde aldıkları puanlara göre yapacakları tercihlerle liselere yerleşir.

PYBS Sınavı 8.Sınıflara Tekrar Gelebilir

PYBS sınavına 8.sınıflar girmiyordu çünkü TEOG sınavından alınan puanlar PYBS için de değerlendiriliyordu. Bu aşamada TEOG’un kalkmasıyla burs alacak öğrenciler için 8.sınıflara tekrar PYBS getirilebilir.

Yıl Sonu Başarı Puanlarının Önemi Artacak

Her yıl sonunda öğrencilerin aldıkları notlara göre belirlenen yıl sonu başarı puanlarının liselere yerleşmede önemi artacak. TEOG sisteminde %30 etkili olan yıl sonu başarı puanı yeni sistemde de oldukça önemli olacak.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER